Lalenin Bahçesi

Bir kırmızı Lale işte.
Kitap okumayı, sohbeti, sinemayı, İstanbul'u ille de Üsküdar'ı sever. Olmazsa olmazları ailesi, Zuz, Cancan ve denizdir.
Çok şiir okumaz ama okursa Atilla İLHAN ve Orhan VELİ okur. Paylaşmazsa görmüş gibi okumuş gibi hissetmez kendini...

16 Ağustos 2014 Cumartesi

Bizim Evin Orta Yeri Sinema

Nasılsın benim canımın taa içi okuyucu...Beni sorarsan sıcak havalarda yapılabilecek en iyi şeyi yapıp serin serin salonumda film izliyorum. Mutfağa sadece buzlu limonlu suyumu almaya gidiyorum. Bu ara çayı bir kahvaltıda bir de akşam içiyorum.
Bugün bir izledim. Nasıl güzeldi, mutlu sonu bile ağlattı beni, gerçek gibi sevindim insanlar mutlu oldu diye:)35 yıldır Fransa'da kapıcılık yapan 2 cocuklu Portekizli bir ailenin amcalarından miras kalmasıyla yaşananlar.neşeli bir film.Türkçe adı; Yaldızlı Kase
Dün izlediğim filmin adı ise; Miss Pettigrew Lives for a Day - Öyle Bir Gündü Ki!...Bu da çok keyifliysi... İnsanların dış görünüşüne bakmamalı, kimin içinde ne gizli bilinmez... Miss Pettigrew gibi mesela... Bir temizlik işcisinin içinden bir sosyal danışman çıktı :)
Geceleri yatakta Slyvia Plath okuyorum. Dün gece okuduğum bölümde ilk intihar denemesini yaptı. Zaten okurken , nasıl adım adım intihara yaklaştığını anlıyorsunuz. Böyle huzursuz bir ruhun ölmeden huzur bulmasının ne denli imkansız olduğunu da...Bunu söylemek çok kötü biliyorum ama okurken bile o duygu geçiyor insana...Sabahlarıysa  limonlu buzlu suyumu alıp,okuma odasına geçiyorum, daha hafif şeyler okuyorum.
 Bu sabah da öyle yaptım ve sonra kahvaltı için kocam usulü menemen yaptım. O nasıl mı şöyle:) Bibersiz bir menemen bu... Önce istediğiniz kadar domatesi rendeleyin, sonra bunları tereyağda sos kıvamına gelene kadar pişirin. Çıptığınız yumurtaları üstüne dökün, karmakarış olmasın yumurtala rher tarafa yayılsın domates aradan fıkırdayıp yüzeye çıksın... Yumurtalar pişince kaşarını dökün ağzını kapatın ,erisin. En üste kırmızı pıl biber serpin ve servisinizi yapın... 


 Bu sabah Vatan Kitapa baktım biraz bu ara hiç ilgimi çeken bir kitap çıkmıyor açıkçası. Çok kısır bir dönemdi...Vatan Kitap demişken, kahramanının ''Don Kişot''un yazarı olan Cervantes'in olduğu bir kitap yazılmış.-Cervantes Sokağı/Jaime Manrique- Bu kitapla ilgili yazıyı okurken Cervantes hakkında çok da yeterli bir bilgiye sahip olmadığımı anladım.Mesela Shakespeare ile çok yakın tarihlerde doğduklarını ve bir gün arayla öldüklerini, Cervantes'in İnebahtı savaşına katılıp, Osmanlılar tarafından yaralandığını gibi...O yüzden sanırım ilginç bir kitap...Hayde gittim ben...


6 yorum:

 1. Yine güzel filmler bulmuşsunuz iyi seyirler.Lale hanım size Meltem ARIKAN'ın kitaplarını da öneririm.Türkan.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Sevgili Türkan hiç Meltem Arıkan kitabı okumadım biliyor musunuz... İlk fırsatta inşallah...

   Sil
 2. Uzun zamandır sadece film önerilerinize bakmak için uğruyorum.Benim için çok yararlı oluyor.Teşşekkür etmek istedim.Bir de mayıs ayında Hürriyet'in eklerinde usta bir aşçının (şimdi aklımda yok ama İstanbul'da menemen ile ünlü bir lokanta imiş.)menemen tarifi vardı.Gerçi her şeyi açıklayacağını ben de düşünmedim ama önce biberleri(yeşil ya da kırmızı)tavada erittikten sonra domatesleri koymayı ille diye önermişti.Biberi domatesten sonra koyardık biz,ustanın dediği bizim yaptığımızdan daha lezzetli gelmişti bana.Islatılmış çok az irmik serpene de rastlamıştım.O da güzel.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. geleceksınıf hoş geldiniz öncelikle...
   Ben de menemeni yaparken önce biberi yağda biraz çevirir o diriliğini kaybetmesini ağlar sonra domatesi ilave ederim. Bu menemen eşimin tarifi...Tarifi ama bir kez bile yapmadı :)
   Filmler için '' Bizim Evin Orta Yeri Sinema''nın facebook sayfasını da takip etmenizi öneririm... Blog sayfasının üst kısmında logosu var,tıklayabilirsiniz.

   Sevgiler

   Sil
 3. Filmler şahane her zamanki gibi Lale cim. Sırf bu duygu dan Silvia Plath okumaya korkuyorum biliyor musun? Çok da merak ediyorum tabii.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. yani ruh durumun uygun değilse okuma Özlem... İnsan gerçek bir günlük olduğunu bildiği için daha değişik duygularla okuyor.

   Sil

içinizden geldiği gibi yorumlayın ama unutmayın ki keser döner sap döner gün gelir hesap döner:))