Lalenin Bahçesi

Bir kırmızı Lale işte.
Kitap okumayı, sohbeti, sinemayı, İstanbul'u ille de Üsküdar'ı sever. Olmazsa olmazları ailesi, Zuz, Cancan ve denizdir.
Çok şiir okumaz ama okursa Atilla İLHAN ve Orhan VELİ okur. Paylaşmazsa görmüş gibi okumuş gibi hissetmez kendini...

16 Ocak 2016 Cumartesi

Lale'nin Bahçesi 10 Yaşında

Naziş, Ege Üniversitesinde ki okul yıllarını noktalamış artık öğretmenliğe başlamış, Gamsegamse üniversiteye yeni başlamıştı.Çok karlı bir gündü o gün ve okullar kar tatilindeydi. Naziş ile kahvelerimizi almiş, pencereden, yağan karı izliyorduk. O da bana öğrenciyken nasıl yemek yaptıklarını anlatıyordu. Yemek bloglarına bakıyordum deyince, blog ne ki diye sordum.Hemen bilgisayarı açıp gösterdi.Hadi sana da açalım dedi ve ben, ben ne yazacağım ki dememe kalmadan çat blogu açtı. 
İlk yazım; kısacık bir merhaba yazısıydı. O zamanlar "blogcu"da yazıyordum. oranın diğer blogculara ulaşma şansı daha çoktu.Çünkü, blog yazısını girdiğinizde ,yazı aynı şimdi facebook sayfasında olduğu gibi ana sayfaya düşüyordu. O yüzden aynı frekansta olduğumuz arkadaşlarla birbirimizi bulmamız çok kolay oldu. İlk yorumum Avusturya'da yaşayan ve Şeker Radyoda dj olan Kelebek Gibi'den geldi. O sevincimi hiç unutamam. :)
O günlerde facebook, instagram, twitter yok tabi.Türkiye'de de blogculuk yeni başlamış, hatta haberlere bile konu olmaya başlamıştı.Çok eğlenceli günlerdi. Birimiz hastalansa 200-300 kişi birden seferber olur, biri doğum günü mü kutlayacak her sayfada bu kutlamaya yer verilirdi. Dünyanın her tarafına dağılmış eski dostlar gibiydik. Bir çoğu hala hayatımda ve gerçek yaşamımın içinde. Hatta onlarla blogdan tanıştığımızı bile unuttum.

Hiç unutmuyorum çok kötü bir gecenin sabahında bulmuştum Ebrucuk'u ...Eski sevgilileri ile olan yemek maceralarını anlatıyordu.O kadar gülmüştüm ki gecenin izi bile kalmamıştı. Bir boza yazısıyla tanıştık Zeya ile şimdi sanki bizim ailenin bir ferdi, iki yıldır hala vermediğim kitapları var ben de. :) hala da şu kitabı aldım alma ben veririm der. :) Atletim canım benim, kız kardeşim online doktorum bir soba yazısıyla geldi hayatımıza, Ece'm ahretliğim; onunla bir yere gittiğinde gözüm hiç arkada kalmıyor der, kocam bile...Sarı lalelerle gelen Mavianne hemşehrim onun ışıltısı yeter bloga, Nalan'ın Dubai'deki yaşamını sanki biz de yaşadık.Bahçedeki çok konuşan Pakistanlıları, uzun gelen perdelerini bile birlikte kısalttık.Sonra Leylak Dalım var benim, blogspot günlerinde geldi O...Evinde misafir oldum, kendi evim gibi yayıldım hatta, Evimde canı gönülden misafir ettim. Uzak şehirlerde bile olsa hep bir tık ötemde. En ufak bir şey takılsa aklıma Leylak kıııss diye tıklarım saat kaç olursa olsun. Çok uzakta ama hep en yakınımda...Elimde tablet kıkır kıkır gülüyorsam - sen Leylak' la mı konuşuyorsun der hemen evdekiler.
Aysun Furtun, memleketimdeki kız kardeşim o benim.Birbirimizi blogdan bulduk onca oratak tanıdığımız varken.Ne zaman Ordu'ya gitsem bana yürekten açar evini ve tüm özlediğim lezzetlerle buluşturur beni.
Asisim,Alplerdeki kızkardeşim artık Gamse'nin bile ben portakallı çikolatayı çok severim diye sipariş bile verdiği biri  O  :) Baharlam blogcu yıllarının en eskilerinden evime ilk gelenlerden....Petunya- Rukiye, annem gittiğinden  beri yemedik dediğim yemeği uçakla taa Adana'dan gönderip akşam yemeğimize yetiştirip inanılmaz bir olay yaşattı bize.Angel-Aslı blogcudaki yazılarınınunutmak ne mümkün...
ilknur'cum  ailesiyle birlikte bize hiç unutamayacağımız bir tatil yaşattılar. Amasra'yı o kadar sevdiysek onun ve ailesinin yüzündendir. Zero, ekimde geleceğim deyip gtti Datça'ya ama orada harika bir yaşam kurdu kendine ve Murakami'yi onun sayesinde tanımışımdır.Ya Dilek, unutulmaz bir Ankara gecesi yaşatıp, evlilik yıldönümümüzde hediye ettiği tiyatro biletleriyle Yetkin Dikinciler ile nerdeyse gözgöze geldiğimiz harika bir oyun izlettirmişti bize. 
 Mihriban'ım Hüznün Tadım, Öyle bir candan Lale abla der ki gerçek ablası sanırım kendimi Macera Kitabım yazarı Özlem, Arkadaşlığını ta Antalya' dan hissettiren Hayat İzlerim, Sırf hoşuma gittiğini söyledim diye etamin işi kitap ayracını hemen bana gönderen Banucam...
Blog yazmam sayesinde tanıdığım Banu, Selgin ve Esra sayesinde,  İmza serisi kollektif kitapları içinde yer alıp hem yazmanın keyfini hem de bu kitapların gelirlerinin yardım kuruluşlarına bağışlanması nedeniyle birilerine ulaşmanın hazzını yaşadım. Yine bu blogdan yaptığım duyuruyla tanımadığım bile bir sürü insanın yardımıyla Doğu'da bir ana sınıfı yaptık. Hatta yardımlar o kadar çok oldu ki çevre okullara bile dağıtıldı Milli Egitim kanalıyla...
Ve Blogspotta yazmaya başladığımdan itibaren de benimle olan dostlarım  adlarınızı tek tek yazamadım sadece birlikte başladıklarımızı yazabildim ve de blog dışından izleyen arada ses verip beni çok mutlu eden sessiz sessiz okuyanlar...Kimler 10 yıldır burada bilemiyorum ama iyi ki vardınız, varsınız. Yaşamımın bu en renkli bölümünün renklerini sizler oluşturdunuz. 
Hepinize bin teşekkür...

25 yorum:

 1. Nice blog yıllarına, hep birlikte bacımguş; ne zaman ihtiacın olursa bir tık ötendeyim, biliyorsun değil mi?

  YanıtlayınSil
 2. Çok duygulandım çok...Çok güzel zamanlardı sonra bilmiyorum yaşadıklarımız dünya da yaşananlar beni çok etkiledi tabii iş hayatı yorgunluk bir bıkkınlık çöktü üzerime :( ama sen hep yazdın yazmayada devam et .Yazılarını okuyunca moral buluyorum.Her ne kadar yazamasamda okuyorum fırsat buldukça..iyi ki varsı canım Lalem öpüyorum seni çok blog dünyasının pozitif insanı :)

  YanıtlayınSil
 3. Kutluyorum.Dostlarınıza da ayrıca kutluyorum. Bazılarıyla blogtan tanış.Kimi akraba.Nice yıllar diliyorum

  YanıtlayınSil
 4. kutluyorum sizi, nice güzel paylaşımlarınız olsun..

  YanıtlayınSil
 5. Blog sayfanın daha nice güzel on yıllarına Lale Ablacım...

  YanıtlayınSil
 6. Çok güzel bir yazı Lale hanım,zevkle okudum.Geçmişe hoş bir yolculuk olmuş,dostlara incelikli mesajlar gönderilmiş,elinize sağlık.Ecem ahretliğim lafına bayağı güldüm..Fahriye 59

  YanıtlayınSil
 7. Hayatında olmaya da devam edeceğiz inşallah :) Nice mutlu blog yılların olsun.

  YanıtlayınSil
 8. Nice yıllar bu blokta buluşalım hep beraber! Renkli espiritüel kadın, iyi ki tanidım seni, iyi ki varsın.Yorgunluğumu dinlendirdiğim bloğunu devam ettir uzun yıllar.Aysun Furtun

  YanıtlayınSil
 9. Ne güzel Lale 'ciğim ;nice on yıllara blog ve dostlarınla geçirmeni dilerim.blog hayatıma giriş benim de büyük kızımın önerisi ile olmuştu.Blogcuya 2008 de girmiştim nedense yollarımız orada kesişmemiş.Burada tanıştık ,seni izlemekten mutluyum...Selam ve sevgiler.

  YanıtlayınSil
 10. Canım Lalem nice 10 yollarını olsun. Birlikte olalım, birlikte yaslanalim. Iyi ki varsın ve iyi ki blog sayfamız var.
  Nice mutlu yaşlara.
  Blogunun doğum günü kutlu olsun. :)

  YanıtlayınSil
 11. Tekrar nice yıllara bizi "Lale'nin Bahçesi"neden hiç mahrum etme emi?

  YanıtlayınSil
 12. Lale Ablamız, nice 10 yıllarınız olsun inşallah. Kerem in doğumuna Zeya ile gelişiniz beni inanılmaz mutlu etmişti, o sıcaklığınız her yazınızda var. Sonra bizim Adali Pansiyon da ağırlanışımız :) evimizde gibi hissettik, ablanızı da yazılardan tanıyorduk az da olsa:) Kerem i büyüttük sayılır, Fulya nın bir istanbul seyahatinde inşallah beraber buluşuruz yine. Sevgiler

  YanıtlayınSil
 13. Çok isteyip bir türlü hayata geçiremediğim bir blog sahibi olmayı bu yazından sonra artık daha ćok istiyorum..Niceee yıllara Lale ablacım.sen hep yaz yaz yaz..
  Mine

  YanıtlayınSil
 14. Blogunuzu çok geç fark ettim ama Nurşen Abla sayesinde ortak oldum ben de paylaşımlarınıza,
  Nice 10 yıllara diyorum ben de :)

  YanıtlayınSil
 15. Nice 10 yıllar dilerim Lale Abla :)

  YanıtlayınSil
 16. Nice nice 10 yıllara Lale abla. Seninle hep bir gün Capitol'de veya Kadıköy'de karşılacağız hissi var içimde, hadi bakalım inşallah :)

  YanıtlayınSil
 17. Bu yorum bir blog yöneticisi tarafından kaldırıldı.

  YanıtlayınSil
 18. Ah Lale Abla, o günlerin tadı bambaşka ...El yordamıyla tanıdık birbirimizi ama iyi de tanımışız , ne güzel oldu:)

  YanıtlayınSil
 19. Merhaba,
  Filmleri nereden izliyorsunuz acaba, ben bulamadım da sizin izlediklerinizi :(

  YanıtlayınSil
 20. Methabalar
  Aslına bakardanız özellikle izlediğim bir yer yok. Dvd si olanları bu yolla, çok eski filmleri googleye arama yaptırarak bulduğum yerden... Tabi bir de en önemli kaynak film meraklısı arkadaşlarla takas yolu...

  YanıtlayınSil
 21. Markası ve modeli ne olursa olsun klimanın ilk günkü verimlilik ve performansla çalışması için periyodik klima bakım hayati önem taşır. Herhangi bir arıza durumuyla karşılaşmayı en aza indirgemek ve cihazı yormamak için klima bakımı yaptırılmalıdır.
  Daha fazla bilgi için sitemizi ziyaret edebilirsiniz.
  http://www.klimaservis.com/klima-bakim-servisi/
  #klima #klimaservis #klimabakım

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Esra kıs nerede beleş oraya yerleş durumları nereye kadar bacın 😈

   Sil
 22. sebi tanımış, kahve içmiş olmaktan çooook mutluyum...

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Ecehanım canım, duygularımız karşılıklı

   Sil
  2. Ecehanım canım, duygularımız karşılıklı

   Sil

içinizden geldiği gibi yorumlayın ama unutmayın ki keser döner sap döner gün gelir hesap döner:))