Lalenin Bahçesi

Bir kırmızı Lale işte.
Kitap okumayı, sohbeti, sinemayı, İstanbul'u ille de Üsküdar'ı sever. Olmazsa olmazları ailesi, Zuz, Cancan ve denizdir.
Çok şiir okumaz ama okursa Atilla İLHAN ve Orhan VELİ okur. Paylaşmazsa görmüş gibi okumuş gibi hissetmez kendini...

31 Ağustos 2014 Pazar

ANADOLU SOFRASI

 Cumartesi  akşamı yine bir aile yemeği yedik.Bu seferki yemek  bize çok tanıdık bir yemek  olan Tokat Kebabı... E ne de olsa bir tarafımız Niksar- Tokatlı... Yani benim bir tarafım:) çünkü geri kalanının tamamı  oralı :)...
 
Tokat Kebabını , Tokat'da yemiş kadar hatta daha lezzetli yiyebileceğiniz bir yer var Çengelköy'deki  Anadolu Sofrası...Gerçi Vedat Milor gidip burada bu kebabı yedikten sonra, programında  Tokat Kebabı yemediyseniz hiç kebap yememişsiniz dedikten ve de  son çıkan "İSTANBUL da 100 LOKANTA'' adlı kitabına burayı aldıktan    sonra çoğu kişi tanıdı bu kebabı... Gerçi bizim damak tadına son derece düşkün kızlar hafta sekiz günde dokuz bütün arkadaşlarını götürdüler buraya...


Yapılışı, yenilişi hiçbir kebaba benzemez.Gitmeden önce telefonla sipariş vermekte fayda var. 40 dakika civarında servise hazır oluyor. Tokat kebabı özel hazırlanmış odun fırınında pişiyor. Odun olarak is kokmaması için gürgen odunu kullanılıyor. Patlıcan, kuzu eti, patates, kuyruk yağı, domates, sarımsak ve yeşil biber şişlere takılıyor. Sonra bu şişler fırına dik olarak asılıyor. Pişirme sırasında etlerin yağları alttaki hazneye akıyor. Bu yağlar sos olarak kullanılıyor Ocağı farklıdır, sebzelerinin doğranışı,şişe dizilişi hatta şişlerin ocağa diziliş şekli bile diğer kebaplardan farklı gördüğünüz gibi.... Et pişerken suyu,yağı sebzelerin içinden akarak alttaki lavaş üstüne dizilmiş domateslerin üstüne akar. Asıl lezzet işte burasında... O altta kalan lavaşı Gamse kimselere kaptırmaz :)
 
:


 Ulaşım için Üsküdar'dan  15 S... Kadıköy'den 14 R  ye binerseniz  Medvia Hastanesi(Eski Sefa Hastanesi) karşısında ineceksiniz. Gitmeden yarım saat önce falan sipariş verirseniz çok beklemezsiniz. Çünkü pişmesi  40 dk falan sürüyor.

Çok keyifli bir yemek yedik, çok güzel hizmet aldık. Ben de dedim ki burayı sadece ben bilsem, bu lezzeti sadece ben tatsam olur mu ? Tabikitleri de olmaz:)


 
 


8 yorum:

 1. Off yaa.. Ben buraya gitmezsem olmaz. Aldım adresi. Hem otobüs de bedava, gider-gider dururum artık :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Ecemkuşum sera sebzeleri çıkmadan gidelim mutlaka...

   Sil
 2. Ofofof hiç yemedim iyi mi ...Eh kısmet elbet yolum düşer birgün :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. hele de sen mutlaka yemelisin Asisim... Ne de olsa Tokatlı bir tarafın var :)

   Sil
 3. Okurken ağzımın suyu akmiyeydi iyiydi :)

  YanıtlayınSil
 4. Tokat kebabının eşim Niksar'lı olduğu halde ilk defa Niksar'da değil, İstanbul Kilyos'ta yedim, çoook da beğendim. Orada da gerçekten çok güzel yapıyorlar:) Ama bu lokantadan da eşime bahsettim not al dedi, bir gün burayı da denemek istiyorum. Tanıtım da pek güzeldi Lale abla,teşekkürler;)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. burası çok güzel yapıyor hatta bu akşam bizim kızlar yine oradalar :)

   Sil
 5. Bu hafta sonu hadi toplayın bütün aileyi alın yanınıza sevdiklerinizi. Kahvaltıyı şöyle harika bir tekne turu ile Boğaz'a karşı yapalım dediğinizi duyar gibiyim.
  Boğazda teknede kahvaltı turu bilgileri, hafta sonları boğaz turunda kahvaltı hizmet içerikleri.

  YanıtlayınSil

içinizden geldiği gibi yorumlayın ama unutmayın ki keser döner sap döner gün gelir hesap döner:))