Lalenin Bahçesi

Bir kırmızı Lale işte.
Kitap okumayı, sohbeti, sinemayı, İstanbul'u ille de Üsküdar'ı sever. Olmazsa olmazları ailesi, Zuz, Cancan ve denizdir.
Çok şiir okumaz ama okursa Atilla İLHAN ve Orhan VELİ okur. Paylaşmazsa görmüş gibi okumuş gibi hissetmez kendini...

22 Nisan 2014 Salı

İstanbul İstanbul

Dün yine kıyı köşe İstanbul günüydü... Ece,Magissa ve ben önce Eminönü'nde buluştuk. Ay pek keyifliydi vapur iskelesinde  bekleniyor olmak, seni arayan gözler görmek,buradayım buradayım diye el sallamak:)

Önce ''Bozdoğan Kemeri'' yanı başında ,''Fatih Kadınlar Pazarı'' içindeki 'Siirt Şeref Büryan Salonu''na gittik.Buradan defalarca söz etmiştim size zaten,hiç bir yerde yiyemeyeceğiniz lezzetteki Büryan kebabını burada yiyebilirsiniz. Ecem İZ TV de de burayı görünce şart oldu,beni de götürmen demişti.Gitmek çok kolay  Eminönün'den Unkapanı tarafına giden bütün araçları kullanabilirsiniz.  S.S.K durağında inin  20-30 metre yürüdükten sonra  sağa girin bu yol sizi Kadınlar Pazarının içine çıkaracak. Orası zaten karşılıklı  büryan salonları ile dolu. Tam kemerin yanında olan da sözünü ettiğim. Bakır taslarda,içinde minik kepçe ile gelen ayranını da içmeyi ihmal etmeyin ve büryanı kesinlikle kemikli sipariş edin...Yemeğimizi yedikten sonra kahvelerimizi içeceğimiz yeri ben zaten çok önceden programlamıştım...Siz de aynını yapın, Olduğunuz yerden Zeyrek tarafına doğru dümdüz yürüyün ,çarşı boyunca ...Bu arada   binbir çeşit baharat ve peynir,peksimet satan dükkanlara da göz atın. Taa Van'dan, Siirtten  toplanıp getirilen değişik otları da  görebilirsiniz. Çarşı bitince yol aşağıya doğru yönelecektir. Zeyrekhane yazan ok işaretini takip edin. Karşınıza Molla Zeyrek Camii çıkacak. Hemen karşısında da Zeyrekhane inanılmaz manzarasıyla ...İçeri girerken; oturacağınız    yere kadar  kenardaki lavantaları elinizle okşaya okşaya gidin,ortalık mis gibi koksun.Koç Holding işletmesinde olan bir yer. Tuvaleti bile el sanatları sergisi:))

Molla Zeyrek Camii:Zeyrek Camii veya Pantokrator Manastırı Kilisesi İstanbul'un Zeyrek semtinde Doğu Roma döneminden kalma dinî yapıdır. Kilise üç ayrı şapelin bir araya gelmesinde oluşur. Ayasofya'dan sonra İstanbul'da ayakta kalan en büyük eski kilisedir.
Kahvelerimizi ,çaylarımızı içtik ne yapalım acaba ''Fethiye Müzesi'' ne mi gidelim,derken kocam telefondan yetişti ve oraya gitseniz sonra nerede oturacaksınız gidin Kariye Müzesine ,Pembe Köşkde de dinlenirsiniz dedi. Kendisi orayı çok sever zira... Ay Kocamı mı kıracağım?)) Kaltık,oraya gittik bu kez... İlk önce Pembe Köşkde ağaçlar altında yine çay,kahve molası sonra da Kariye Müzesi ziyaretimizi yaptık. 


 (karşınızda Kariye,ağaçlar altında çok huzurlu bir mekandır)Kariye'den dönerken ben yine planım geldi:)) hadi Kadıköy'e gidelim buz gibi bira içelim midye tava yiyelim teklifi yaptım. Havada kapılan bu teklif ile haydi ''Edirnekapı'' dan Kadıköy'e yollandık bu kez de... ''Mercan'' da buz gibi biraları yuvarlayıp,midye tavalarımızı yedikten sonra  kitapçıları dolaştık. YKY  de %25 indirim var,İş Bankası Kitapevinde öğretmenlere %20 indirim her zaman var ve de Ada Kitaevi tüm kitaplarda %50 indirim yapıyor çünkü; Kitap kısmını kapatıyormuş.Ece ve Magissa'dan ayrıldıktan sonra ben bu kez Nazlı ve Arkadaşlarına katıldım. Onlar da Kadıköy'delermiş. Çaydır,sohbettir derken aaa ne kadar geç olmuş artık bi zahmet eve gidelim dedim:))

Eve gelince  yine çay faslı sonra kitabımı aldım kaçtım yatağa...

Ay anlatırken yoruldum da siz ne ettiniz,okudunuz mu?))

20 yorum:

 1. :) ayaküstü okudum,notlarımı aldım.yorum bile yazdım ;) öperim.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Asisim sen tut notlarını:)) ben de öperim çok çok...

   Sil
 2. Ne güzel bir İstanbul turu olmuş.Keyifle okudum yazınızı.Yalnız kitabevinin kitap kısmını kapatmasına takıldım :(

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. ya Gamze,gerçekten de öyle...Kadıköy'de kitap gitmedi dediler de şaştım kaldım:(

   Sil
 3. Ohhh sefanız olsun Lale Ablacım.
  Kariye Müzesini bende sevenlerdenim.
  İyi okumalar. :)
  Kızımla öptük.

  YanıtlayınSil
 4. Keyifle okudum, o kadar güzel anlatmışsın ki,beraber gezmiş kadar da odum.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Balkahvem nasıl özlemişim seni ben. İmza: Ben lansmanına gelebilirim inşalah

   Sil
 5. ohhh ne güzel benim de içim açıldı okudukça
  öptüm lalem

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Çok güzeldi Fatmacım. Umarım bir gün de seninle olur.

   Sil
 6. 72-73 de iki sene SSK- Zeyrek taraflarında çalıştım. Yemek için Sirkeci Eminönü, Fatih koşturduk durduk. Neler olmuş neler. Çok gidesim geldi doğrusu.
  Ne güzel bir gün olmuş. Dolu dolu.
  Sevgiler Lale' cim...

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Neyseki bu değişimler güzelliğe doğruydu Asucum...

   Sil
 7. Bu kadar yeri bir günde gezdiğine inanamıyorum Lale:)) Tü tü maşallah.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. ay Mihribaaan yazarken aynını düşündüm ben de:))

   Sil
 8. Bütün yorumculara katılıyorum. Dışarıdan biri gibi okuyunca bi heveslendim, bi imrendim ki ki sorma :)

  YanıtlayınSil
 9. ay o kadar heveslendiysen bi daha gidelim:))

  YanıtlayınSil
 10. Bunların hepsi bir güne mi sığdı? maşallah.. harika bir günmüş hele o bira midye tava olayına bittim... afiyet olsun

  YanıtlayınSil
 11. Lâlecim İş Bankası Kitabevi Maximum Kart'a da % 20 indirim yapıyor her zaman, ayrıca kitapların fiyatları da makul düzeyde.
  % 50 indirim de süpermiş ama.

  YanıtlayınSil
 12. Serpilcim evet kitapların fiyatları makul ama çok az kitap seçeneği var yaa..

  YanıtlayınSil

içinizden geldiği gibi yorumlayın ama unutmayın ki keser döner sap döner gün gelir hesap döner:))