Lalenin Bahçesi

Bir kırmızı Lale işte.
Kitap okumayı, sohbeti, sinemayı, İstanbul'u ille de Üsküdar'ı sever. Olmazsa olmazları ailesi, Zuz, Cancan ve denizdir.
Çok şiir okumaz ama okursa Atilla İLHAN ve Orhan VELİ okur. Paylaşmazsa görmüş gibi okumuş gibi hissetmez kendini...

25 Şubat 2012 Cumartesi

Dali ile

Ben burdan yok kurdun ensesi, yok atalarımız şunu demiş bunu demiş deyince, bir baktım ki mail adresimden resim taşıyor.Zuz, hiç üşenmeden yüzlerce resmi göndermiş .

Tabi sıcağı sıcağına yazmayınca o an ki hisler buraya geçirilemiyor. Ama diyeceğim şu ki; Bizim yaşlarda olup da sanat tarihini sevenler için yurt dışına çıkmadıktan sonra bu resimleri görmek bir hayaldi.O açıdan bakınca sergiler gezerken; ben bambaşka bir ruh haline giriyorum. Kulağımda sanat tarihi hocamız Tuncay Hanım'ın sesi çın çın ötüyor sanki.

Biz o gün annemin deyimiyle 32 çarşambayı bir araya getirip tüm sergileri aynı gün gezdik. Çünkü Zuz'un artık Ayvalık'a dönme günleri yaklaştı.

İlk önce Dali sergisinden söz etmek isterim. Sergi konsepti, Gala ile yemek ve de İlahi Komedya.
Dali hep aşcı olmak istemiş. O yüzden eserlerinin bir kısmında anlatmak istediklerini, yiyecekler üzerinden vermiş.Sürrealizmin doruklarında gezdiriyor insanı...İlahi Komedya bölümü ; eğer Dante'nin bu eserini de okuduysanız tadından yenmez bir bölüm oluyor izleyenler için. Beatrice'nin Virgile'nin Dali tarafından görselliğe dökülmesi kitabı bir kez daha okusanız ,çok daha farklı olacağını düşündürüyor insana. Araf bölümünde günahkarların bindiği kayık. Cehennem bölümündeki yaratıkların, rehber Virgile'nin. cennet bölümündeki Beatrice'nin resimlenmiş halleriyle görmek çok ilginç ve büyüleyici oldu benim için.
VirgileBeatrice

Aşağıda gördüğünüz resimden söz etmek istiyorum. Kadınlar, Dali'nin hayatında hep çok önemli olmuş.Önce annesi sonra karısı, sevgilisi, menejeri Gala...Hep koltuk değneği olmuşlar neredeyse Dali için. Buradaki koltuk değneğinin simgelediği bu...Kelebek ise karısı Gala...Yani Dali resimlerinde bir kelebek gördünüz mü? anlayın ki O' GALA:)

Dali sergisi bu kadar ama anlatacak çok şey var onlar sonra...

5 yorum:

 1. Bende merak ediyordum buraya gelen Dali sergisi ile oradaki ayni mi diye, fotograflar biraz merakimi giderdi, keske biraz daha bol cekseydiniz fotograflari :)

  YanıtlayınSil
 2. Keşkem, keşkem, keşkem görebilseydim. Yıllar önce Picasso sergisinden çıkamamıştım. Yanlış anlama Lale Abla anladığımdan değil, anlamaya çalıştığımdan çıkamamıştım. Biri farklı bir şey söyler mi diye -gözüme kestirdiğim- en az yirmi kişinin arkasından dolanmışlığım vardır. Resim konusunda son derece yeteneksiz olduğumdan mıdır nedir, bu tip sergiler ve senin yorumun beni kendimden geçiriyor. Sağol ve var ol...

  YanıtlayınSil
 3. Ben sanat tarihi dersi görmedim hiç... Belki de bu yüzden böyle resimlerden de anlamıyorum :(
  Resim sergisi gezmişliğim var ama böyle soyut resimler bana hiçbir şey ifade etmiyor.
  Ama ben senin zevk almana sevindim keşke ben de resimden anlayabilsem...
  Bu da bir yetenek görüp anlayabilmek...
  Öpüldün...

  YanıtlayınSil
 4. Deli Dahi'nin yaptıklarını görmek bir ayrıcalık... sergiyi ben de beğenmiştim.
  Kitabı da okumuş olup onu görselleriyle tekrar yaşamak güzeldi:)

  Mutlu pazarlar...

  YanıtlayınSil
 5. Dali deli dolu dahi ressam çok güzelmiş sergisi Lale'cim ...

  YanıtlayınSil

içinizden geldiği gibi yorumlayın ama unutmayın ki keser döner sap döner gün gelir hesap döner:))