Lalenin Bahçesi

Bir kırmızı Lale işte.
Kitap okumayı, sohbeti, sinemayı, İstanbul'u ille de Üsküdar'ı sever. Olmazsa olmazları ailesi, Zuz, Cancan ve denizdir.
Çok şiir okumaz ama okursa Atilla İLHAN ve Orhan VELİ okur. Paylaşmazsa görmüş gibi okumuş gibi hissetmez kendini...

24 Aralık 2009 Perşembe

Dün bütün gün Cancanla idik. Yine kızlar gelene kadar mutlu mesut oynaştık yedik içtik okuduk, temiz temiz oturduk. Amma kızlar gelince her tarafa dağıldılar yine. Yeni oyun, Gamsenin takı kutularından birini alıp hızla kaçmak, Gamse arkasından koşar o çığlıklar atar, bazen kutu açılır , içindekiler saçılır...

Akşam Gamsegamse ileCapitole gittik. Hediye çekilişi yapmışlar okulda hediye aldık. İnşalah beğenir arkadaşı , çok güzel bir hırka aldık.Ay sonra malum her tarafa daldık, D&R a girdik , kart standının altını üstüne getirip, yeni yıl kartları seçtik. Yıllar sonra yeniden kart yazmak ,seçmek çok hoşuma gitti. Ben kitaplara doğru hamle yaptım ama Gamse - Anneee sen oralara hiç dalma , ben çok acıktım dedi, yemek yedik kızımla başbaşa çok hoş bir dekorda.

Eve gelince biraz tv takıldım, Naziş yatmaya hazırlanıyordu, kocam maç izliyordu. Ben de yatakta kitap okumaya çekildim. Kazım Karabekir'in Hayatım adlı kitabını okuyorum. Anlatım dili çok hoşuma gidiyor. Bu kitabı okurken bir kez daha anladım ki, hiç birşey tesadüf değil, Kazım Karabekir Paşa , Kazım Karabekir Paşa olmak için doğmuş. Daha öğreniminin ilk yıllarında insiyatifini kullanmaya başlamış. Ev de kendinden büyükler varken evin idaresi bile O'na bırakılmış, hesap kitap kabiliyetinden dolayı . Bu kitaptan sonra Günlüklerinide okumak istiyorum.


Bu gün hep evdeydim nevresim operasyonu yaptım , tüm yataklara:))) Akşam yemeğine de fırında hamsi. Bu kez değişik usulde yaptım. Soğanları piyazlık doğradım sıvı yağ, tuz , karabiber ve kekikle harmanlayıp tepsiye yaydım. Kılçıkları temizlenmiş hamsileride aynı işlemden geçirip açık bir biçimde soğanların üstüne dizdim. Ocağın üstünde bir kaç dakika tutup öyle fırına koydum. Hamsiler kızarana kadar fırında tuttun. Bir kaç da defne yağrağı koydum. Gamse çok hafif buldu , kocam da . Naziş zaten yoktu, seminerdeydi, olsada ağzına koymazdı zaten:))))

Bu gece Aşkı Mem-nu izleyip peşine Bir Bulut Olsam takıcam. Bu gece finali var , en favori dizimin.

Bizim ev de hal böyleyken böyle ya siz de ne var.

7 yorum:

 1. Sevgili Lale,
  Bu gece bizde de balık vardı;barbun. Ben de tavaya dizdim yana yana sıkıştırarak, sonra kapak yardımıyla ters çevirdim.Balkız doyunca ben de doydum. Nedense büyük balık sevmiyor.Bu yüzden lüfer ya da levrek yapamıyorum. Hamsi yapmadım hiç.Senin tarifine göre bir deneyeceğim.
  Ben de Aşk-ı Memnu'yu bekliyorum. Bu arada Balkız her tarafı talan ederken bana " şu ne? şu ne?" diye durmadan soru soruyor :))
  Şimdi çok yorgun hissediyorum. Dizi arası makineye çamaşır atacağım. Ayy çok konuştum değil mi? Hadi başlayacak dizi. İyi seyirleeeerrrr!

  YanıtlayınSil
 2. Ha ha ne tesadüf bizde de barbun vardı bugün. Demek ki balık günüymüş.
  Dizin bitiyormuş Lalecim, Allah kavuştursun. Hadi ben de kaçtım, Parmaklıklar Ardında izleyeceğim...

  YanıtlayınSil
 3. ah benı kalbimden vurdun hamsi dedin heleki kılçıkları (ben ona çekirdeleri diyorum) temizlenmiş öyle fırınlanmış yada karadeniz tavasında pşmiş oh ohhh

  YanıtlayınSil
 4. afiyet olsun, naziş ucuz atlatmış:))))
  kiap reyonuna epey bir süre girmesen olacak gibi görünüyor stokların ama?

  sevgilerimle

  YanıtlayınSil
 5. bizde Oğluşun matematik sınavı,
  benim 15 çocuk kıyafeti üzerine birim desenden bütüne gidiş çizimi
  birine triko giydirmesi ve 3/2 çizimlerinin ayrı bir çalışma halinde sunulması.Bunlar yarın sabah bitmiş olcekkk
  gitmem lazım benim hühühü:(((
  SEVGİLERR

  YanıtlayınSil
 6. ne güzellll lale ablacım afiyettt olsun.ben de yoga kursundaydım bugün.süppper geçiyor.hocanın ağzının içine bakıyorum:) ne güzel anlatıyor.ommmm şantii dieee:) hep gözlerimiz kapalı hareketlerde.hele meditasyon yaptık mı deymeyin keyfimizeee:) iyi cumalar diliyorum.eesen kalın:)

  YanıtlayınSil
 7. Lale Abla, final fena oldu:( İnanmazsınız belki, nasıl kaptırmışsam kendimi, hüngür hüngür ağladım..ne de olsa kahramanımdı o benim...
  İyi geceler dilerim....

  YanıtlayınSil

içinizden geldiği gibi yorumlayın ama unutmayın ki keser döner sap döner gün gelir hesap döner:))