Lalenin Bahçesi

Bir kırmızı Lale işte.
Kitap okumayı, sohbeti, sinemayı, İstanbul'u ille de Üsküdar'ı sever. Olmazsa olmazları ailesi, Zuz, Cancan ve denizdir.
Çok şiir okumaz ama okursa Atilla İLHAN ve Orhan VELİ okur. Paylaşmazsa görmüş gibi okumuş gibi hissetmez kendini...

10 Haziran 2009 Çarşamba

Uyumuşum, uyandığımda biri sepet dolusu rüya gördüğümü hatırladım. Oradan oraya koşturuyordum. Sanki gün içindeki yorgunluğum yetmezmiş gibi.

Sabah en son Gamse evden çıktınca - hadi Lale dedim durma , erken kalkan yol alır, erken evlenen döl alır. İkisini de yaptık evelallah. Bu gün temizlik günüydü. Dün Can vardı. Can olunca ertesi gün enkazın ortasında uyanıyorsunuz. Her tarafınız ağrıyor. Yerlerde yatıp yuvarlanmaktan. Yere yastık koyup yatıyorum, mal bulmuş mağribi gibi koştura koştura gelip üzerime atlıyor.Yüzümü, gözümü nere önüne gelirse öpmeyle karışık ısırıyor, ben kendimi sakındıkça yüzümü ortaya çıkarmak için saçlarımdan çekiyor. İkimiz de çığlık çığlığa bağırıyoruz.Dışardan sesimizi duyan olsa cinayet işleniyor sanır. Evinde canına okuyoruz bu arada. İşte; bu gün ev baştan aşağı temizlendi , paklandı, çamaşırlar yıkandı asıldı. Biber, kabak dolması da pişince. Doğru banyo ondan sonra da kitabımı aldım uzandım. Aslı Erdoğan'dan Kırmızı Pelerinli Kent'e başladım dün akşam. Biraz okuyunca uyku bastırdı , o kadar tatlıydı ki ama epi topu 45 dk uyumuşum.

Gözümüz aydın Mehmet Topuz Fenerbahçe ile anlaşma imzalamış. Bu konuyu size anlatmaya valla gücüm yetmez. İrgenç bir transfer hikayesi diyebilirim. Herkesin ne koparsam kardır diye üstüne atladığı yağız Anadolu futbolcusu. Kapanın elinde kalacaktı , ya da tarihe gömülecekti. Sonunda Fenerbahçe de kalmış. Bakalım spor programlarında ne konu bulup konuşacaklar. Bir haftadır kafamı şişirdiler. Maçlara yayın yasağı geldi ya bunlara da çenesi düşük kocakarılar gibi konuşmak kaldı. Hele Ahmet Çakar meydanı kimselere kaptırmıyor. Önce pehlivanlar gibi konunun etrafında dönüp dolaşıyor ta ki, rakiplerinde takat kalmıyor , voleyi vuruyor. Yanındakiler ancak Sayın Çakar, sayın Çakar , sayın çakar çakmaz çakan çakmak diye dursun atı alan Üsküdar'ı geçiyor.

Bir de bitti mi şu Türkçe Olimpiyatları , çocuklar çok şekerler de , yok Başbakanın yok Cumhurbaşkanının önüne çıkıp tekrar tekrar şarkı söylettirilmiyorlarmı gıcık oluyorum. Sanki Türkçe aşkına öğrendi bu şarkıları çocuklar. Gülen Okullarının bir promosyonu olduğunu Mısırdaki sağır sultan bile biliyo da. Bizim Zatı muhteremler haklarındaki dedikodular bu kadar ayyuka çıkmışken yinede buralarda boy göstermekten, duygu yoğunluğuna , duygu seline kapılmaktan kendilerini alamıyorlar.

Bu akşam biraz Avrupa Yakası takılıp yine kitabıma gömülücem e hadi gittim ben.


not: Bu gün Tibetdiyarından , doğum günümü kutlayan bir kart aldım. İçim öyle tuhaf oldu ki anlatamam. Ne şahane bir şey şu blog dedim yeniden yeniden. Teşekkürler kendisine buradan da, günümü aydınlattı, renk kattı. Doğum günümü şimdiden daha bir güzel kıldı.

13 yorum:

 1. O spor programları annemin favorisi...Futbol sevmez ama yorumlara bayılır :)Didişmeleri hoşuna gidiyormuş :))
  Türkçe olimpiyatlarında en sevmediğim şey O KİTLEYE karşı çocuklara İstiklal Marşı söyletmeleri ve O KİTLE nin sözüm ona alkışlarıydı....

  YanıtlayınSil
 2. Bir sepet rüya görmüssün valla alemsin lale abla artik rüyalardami sepete giriyor
  Ev misler gibi tertemiz olunca yemekte pisince kitap keyifle okunamzmi.
  Bende bugün Urfa'dan aldigim kuru patlican biber dolmasi yapmistim tesadüf olmus seninle

  YanıtlayınSil
 3. ben kacirdim galiba bugün dogum gününmü
  nice saglikli huzurlu senelere

  YanıtlayınSil
 4. Doğumgünün müydü Laleciğimmm...Bana ne önce cevapla sonra kutlayacağım.:)))Yok yok...değilse bile, şimdiden kutluyorum. Neşenin, güzel koşuşturmacanın sevdiklerinle birlikte sürüp gitmesini diliyorum.
  O bebeği öyle güzel anlatıyorsun ki ekranı öpesim geliyor. Bana bunu yaptırtma, benim yerime şöyle şirincecik öpüver olur mu?

  YanıtlayınSil
 5. önce maşallah diyeyim ama çok imreniyorum size evde oluşunuza kitap okuyuşunuza her anınızın dolu dolu oluşuna bayılıyorum valla

  YanıtlayınSil
 6. Doğum gününüz kutlu olsun :) bende çok severim yeğenimle öyle bağıraşarak oyun oynamayı :) genelde erkek çocuklar böyle oluyor galiba :)

  YanıtlayınSil
 7. Erkenden işler bitip kitap okumak çok zevkli. Öyle çok riüya görüyorum ki bazen beni çok yoruyorlar.

  YanıtlayınSil
 8. doğumgününüz bu gün müydü? Nice nice mutlu yıllara Lale abla'cım

  YanıtlayınSil
 9. lalem,
  nice yıllara diyeyim
  sağlıkla...

  YanıtlayınSil
 10. kutlarım nice güzel sağlıklı yıllara yazılarınızı okuyorm didim akbükten mutluluklar yolluyorum tutun...

  YanıtlayınSil
 11. bu ara bir ben göremiyorum rüya nedense zaten rüya aleminde yaşıyor gibiyim bundan olabilir mi hehe

  ablacım doğum günün sanıyorum. nice mutlu, sağlıklı yılllara ablamm.
  öpüyorum seni çok..

  YanıtlayınSil
 12. Sevgili Lale,

  "Bir sepet dolusu rüya" görmenden doğal ne olabilir ki?

  Yaşadıklarınla paralel gidiyor rüyaların da...

  Can Bebekle oyunlarınız çok hoş...

  Spor Programı denen aslında hep futbol konuşulan programlarla ilgili değerlendirmelerin doğru.

  Türkçe Olimpiyaları göz boyamasıyla ilgili değerlendirmelerin harika...

  Sevgiler...

  YanıtlayınSil
 13. kankiiii
  sizin babanızın da doğumgününü kutluyorum
  inşallah torunlarınızı da görürsünüz

  öptüm

  YanıtlayınSil

içinizden geldiği gibi yorumlayın ama unutmayın ki keser döner sap döner gün gelir hesap döner:))